بعد از ابتلا به کمردرد استراحت مطلق بکنیم یا خیر؟!

بعد از ابتلا به کمردرد استراحت مطلق بکنیم یا خیر؟!

استراحت و دراز کشیدن کوتاه مدت چند دقیقه ای به دنبال نشستن، ایستادن یا راه رفتنی که باعث درد شدید شده بسیارلذت بخش است؛ اما آیا به دنبال درد حاد کمر و یا عود مجدد کمردرد قدیمی، چند روز در تخت خواب استراحت مطلق داشته باشیم یا خیر؟

تا حدود 10-20 سال قبل پاسخ به این سوال مثبت بود؛ یعنی پزشکان به

 

بیماران مبتلا به کمردردی که جراحی برای آنها فوریت نداشت توصیه می کردند که طولانی مدت- گاهی بیش از یک ماه!- استراحت مطلق داشته باشند. اما به دنبال پژوهش های علمی متعدد، پزشکی مدرن به نتیجه دیگری رسیده است.
امروزه مطالعات دانشمندان اثبات کرده است که استراحت بیش از «۲-۳روز» در هیچ یک از مراحل درمان کمردرد مفید نیست؛ بلکه حتی ممکن است مشکلات مضاعفی را با خود به همراه بیاورد:
• در استراحت طولانی مدت عضلات ضعیف شده و قوام و توان خود را از دست می دهند. این مسئله خود به تنهایی می تواند باعث تشدید دردهای بیمار بشود.
• با استراحت طولانی، سلامت روان و احساس سلامتی شما تضعیف می گردد. بعلاوه عدم فعالیت شغلی و اختلال عملکرد روزانه هم باعث بار مضاعف روانی می گردد.
• پژوهش های علمی نشان داده اند که افسردگی و احساس ناتوانی جسمی و بیماری در افرادی که مدت طولانی در بستر استراحت مطلق کرده اند شایع تر است.
• مشکلات گوارشی از جمله یبوست با استراحت طولانی مدت تشدید می شود.
• استراحت مطلق احتمال لخته شدن خون در عروق لگن و پاها را افزایش می دهد.

پس استراحت مطلق طولانی دیگرهیج جایگاهی در درمان کمردرد ندارد و یک روش منسوخ شده محسوب می گردد. تقادتی ندارد که علت کمردرد شما چیست. درد ناشی از آسیب دیسک، آسیب سیاتیک، تنگی کانال نخاع کمری، گرفتگی عضلان،لیزخوردگی مهره کمری یا هر نوع دیگر کمردرد. تقریبا در همه موارد کمردرد های حاد و شدید نهایتا دو تا سه روز استراحت نسبتا مطلق توصیه می گردد. در این شرایط در بستر به نحوی که راحت تر هستید دراز بکشید. برای کاهش فشار وارده به کمر بهتر است که در حالت خوابیده به پشت بالشت کوچکی در گودی کمر قرار دهید و در هنگام خوابیده به پهلو علاوه بر زیر گردن، بین زانوهایتان هم بالشت کوچکی قرار بدهید.

ضمننا به خاطر داشته باشید که استراحت درمان محسوب نمی شود! اگر دردتان شدید بود یا مدت آن طولانی شد، به پاها انتشار داشت، همراه با بی حسی، سِرشدن،گزگز یا ضعف عضلانی بود یا علائم ادراری جدید داشتید تعلل نکنید و هرچه زودتر برای تشخیص، درمان کامل و پیشگیری از پیامدهای جدی تر به پزشک مراجعه کنید
نکته جالب تر این است که نه تنها استراحت مطلق طولانی می تواند اثر مضر داشته باشد بلکه تحقیقات علمی متعدد اثبات کرده اند که افرادی که زودتر به فعالیت روزانه بازگشته اند – و در مواقع لازم استراحت کرده اند – کاهش کمردرد و کاهش محدودیت بیشتری نسبت به افرادی که مرخصی استعلاجی طولانی گرفته و در منزل به شکل مطلق استراحت کرده اند داشته اند.
پس اگرکمردرد به سراغتان آمد سعی کنید هرچه زودتر به روال عادی زندگی خود برگردید و فعالیت های قبلی خود را آرام آرام از سر بگیرید. نگران فشار به کمر و آسیب بیشتر نباشید. اطمینان داشته باشید که بی تحرکی قطعا آسیب بیشتری به همراه دارد. فقط کافی است نکاتی را در سبک زندگی خود را مدنظر قرار بدهید.
_____
دکتر حسین یاری
پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
کلینیک طب پیشگیری و ارتقا سلامت جهاد دانشگاهی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *