واکسیناسیون تمام کودکان زیر ۵ سال برای مقابله با سرخک ضرورت ندارد


واکسیناسیون تمام کودکان زیر ۵ سال برای مقابله با سرخک ضرورت ندارد

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: واکسیناسیون علیه سرخک برای تمام کودکان زیر ۵ سال ضرورت ندارد.

 

پس از اعلام هشدار وزارت بهداشت درباره شیوع بیماری سرخک، بعضی از رسانه‌ها مدعی شده‌اند که تمام کودکان زیر ۵ سال باید علیه سرخک، سرخجه و اوریون واکسینه شوند.

سیدمحسن زهرایی گفت: افرادی که فرزند ۴ یا ۵ ساله دارند و به هر دلیلی فرزندشان واکسن سرخک دریافت نکرده است، یا این کار را به تاخیر انداخته اند و یا مطمئن نیستند که انجام داده اند یا نه، به مراکز بهداشتی – درمانی مراجعه کنند و از این که فرزندشان نیاز به واکسن دارد یا خیر مطمئن شوند.

گزارش اخیر کشور افغانستان نشان می‌دهد که بیش از ۴۸ هزار مورد ابتلا به سرخک طی یک سال و سه ماه گذشته در افغانستان رخ داده که نزدیک به ۲۵۰ مورد مرگ در کودکان را به همراه داشته و این نشان دهنده شدت و وسعت این همه‌گیری در این کشور است. سرخک مسری‌ترین عامل عفونی است که با سفرها و ترددها به راحتی می‌تواند وارد ایران هم شود.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، از زمستان ۹۹ تا آخر آذر ۱۴۰۰ بیش از ۱۰۳ مورد تایید شده بیماری سرخک و در سه ماه ۲۰۲۲ هم  نزدیک به ۴۸ مورد دیگر سرخک ( ۳۴ غیر ایرانی و ۱۴ ایرانی) در ایران شناسایی شده اند که عمده این افراد اتباع غیر ایرانی هستند. در نیمه اول سال ۱۴۰۰، دو مورد مرگ ناشی از سرخک ثبت شده است.

بنابر گزارش اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، در استان‌های جنوب شرقی برنامه واکسیناسیون تکمیلی سرخک در آذر سال ۱۴۰۰ انجام شده است و گروه سنی ۹ ماه تا ۷ سال تمام کودکان ایرانی و غیر ایرانی در این برنامه واکسینه شده اند؛ زیرا عمده مبتلایان در این گروه سنی هستند و به همین دلیل واکسن برای این گروه سنی دوباره تزریق شده است. نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزار کودک در این برنامه واکسینه شده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *